Dětské oblečení. Velký manuál, jak nakupovat, prát, oblékat

15.10.2015 14:18

Kéž by mi tohle všechno někdo řekl předtím, než jsem vyrazila do obchodu pro první overal… Pokud čekáte miminko nebo máte těhotnou kamarádku, tohle musíte číst. Ušetříte (sobě nebo jí) tím spoustu času a peněz.

Nákupy

V začátcích nosí miminko jednu velikost oblečení zhruba měsíc a kousek, někdy jen tři týdny, obzvlášť pokud začínáte s velikostí 50. Vsadím se, že vám bude líto, až budete vyhazovat tepláčky, které mělo na sebe dvouměsíční miminko na sobě jen dvakrát.

Do půl roku vyřadíte čtyři až pět velikostí oblečení.

Velikost 80 až 86 (dítě ji nosí zhruba od třičtvrtě roku) už vydrží delší čas.

Především u novorozenců se vyhněte kouskům, které se zapínají na zádech nebo se převlékají přes hlavu. Naopak jsou skvělá zavinovací bodýčka, která se zapínají na straně hrudníku.

Baví vás můj blog?
Podpořte ho v anketě BLOGERKA roku
v kategorii Objev roku.

 

Velikost oblečení se udává podle centimetrů, které dítě měří. Prodává se často v rozmezích,

Nejlepší je přeměřit si kousky, které dítě nosí, a podle nich kupovat větší.

Po narození je nejsnadnější vykašlat se na tepláky, ponožky, svetříky a trička a oblékat dítě převážně do overalu. Od hlavy až k patě v jednom kousku oblečení, který vám ušetří čas.

Nekupujte v jedné velikosti více než jeden společenský outfit. Vážně. Miminko ho neunosí. K doktorce a na návštěvy chodíte tak málo, že až za měsíc půjdete na stejnou návštěvu, bude vaše dítě už oblékat jinou velikost.

Na velkou společenskou akci jako je svatba si slavnostní oblečení vypůjčte. Málokdy ho využijete vícekrát.

Dětské oblečení je prodejné dál, ale zhruba za 30 procent ceny. Ano, i ty kousky, které mělo dítě na sobě jen třikrát. Dobře se prodává jako velký balík.

Když second hand, tak osobní výběr. Nebo budete hodně zklamaná, až zjistíte, co vám výběrový e-second-hand z Anglie doručí.

Nejlepší je oblečení z čisté bavlny, velký výběr už je také v biobavlně. Vyhněte se umělým přízím i vlně, která děti dráždí.

Oblečení pro nedonošená miminka (menší velikost než 50) se shání těžko, pár kousků jsem viděla v Mothercare a u značky Jackie.

Každá značka si pod velikostí 68 představuje něco jiného. Když porovnáte dupačky ve stejné velikosti od různých značek, budete překvapená, o kolik centimetrů se liší.

Značky oblečení pro děti

Není kvalita jako kvalita. A není velikost jako velikost. Proto jsem pro vás udělala následující přehled.

Porovnání dostupných značek oblečení pro miminka a batolata (osobní zkušenosti):

F and F – oblečení je širší přes hrudník, nevypasované, patentky se dobře zapínají, oblečení spíše menší, velký výběr za dobré ceny, některé kousky se rychle operou, výhodné kombinace body a overalů v setech, časté cenové akce

Lindex – velikost odpovídá, oblečení dobře sedí, jednoduchá body se rychle vytáhnou – především u krku, svetříky mají delší rukávy, kalhoty jsou spíše těsnější, při nákupu nad 500 Kč obdržíte razítko a sbíráte je na slevu

Tchibo – oblečení dlouho vypadá jako nové, malý výběr – obzvlášť pro miminko mají jen overaly a body, vypasované přes hrudník, prodává se v rozmezích (například 62 – 68, odpovídá větší velikosti), často výběr v bio bavlně

Next – menší výběr základních kousků, kvalitní oblečení, pevnější materiály (především u tepláků a kalhoty), kousky, u malých kousků je uvedena „první velikost“, která není blíže specifikována, mají i zavinovací body, módní kousky

Kik – oblečení menší než velikost, rychle žmolkovatí a sráží se, nízká cena, přijatelný výběr, často nemají zvolené velikosti

Mothercare – kvalitní a pevné materiály, oblečení je větší než odpovídá velikosti, velikost musíte určit z tabulky na zadní straně obalu, rychle se operou protiskluzové „ťapky“, vyšší cena, dobré ceny za sety (například overaly s bryndáky), patentky až příliš pevné a nesnadno rozepínatelné, velký výběr

HM – velikost odpovídá, menší výběr základních kousků, některé kousky se rychle seperou (overaly) a trička vytáhnou, prodává se v rozmezích měsíců (například 6-9 měsíců), body se brzy rozvolní u krku, oblečení i v bio bavlně

Petit Bateau – dlouho vypadá jako nové, kvalitní materiály, nepříliš pestrá barevná a vzorová rozmanitost, velký výběr oblečení s námořnickými proužky, vyšší ceny, velikosti spíše menší, dostupné pouze v jednom obchodě, ikonické kousky pro dospělé

C and A – velký výběr základních kousků (především bílá body), cenově výhodné sety body a overalů, velikosti lehce menší, snadno zapínatelné patentky, brzy žmolkovatí, i fashion kousky jako jsou například vestičky nebo košile (především pro kluky)

Zara – nepříliš velký výběr oblečení pro nejmenší, drží barvy, některé oblečení (především trička) se snadno vytáhne do šířky i délky, jednoduché barvy, velikostně odpovídá, fashion kousky

Marks and Spencer - menší výběr základních kousků, velikost odpovídá, stálobarevné, dlouho vypadá jako nové, patentky příliš pevné

Debenhams – velikost závisí na kusu, menší výběr základních kousků, vyšší ceny, neopírá se, dostupné pouze v jednom obchodě

Zorientujete se podle tabulky velikostí:

50

0–1 měsíc

do 50 cm

56

1–2 měsíce

51–56 cm

62

2–3 měsíce

63–68 cm

68

4–6 měsíců

63–68 cm

74

6–9 měsíců

69–74 cm

80

9–12 měsíců

75–80 cm

86

12–18 měsíců

81–86 cm

92

18–24 měsíců

87–92 cm

98

2–3 roky

93–98 cm

104

3–4 roků

99–104 cm

Čepice se prodávají podle velikosti hlavy.

vel.  obvod hlavy         věk

0

 

33–35 cm

do 1 měsíce

1

 

36–38 cm       

do 2 měsíců

2

 

39–41 cm  

do 4 měsíců

3

 

42–44 cm 

do 8 měsíců

4

 

45–47 cm 

od 1 do 1,5 roku

5

 

48–50 cm   

od 1,5 do 3 let

Samostatnou kapitolou jsou boty, o těch třeba někdy příště.

Zima a léto

Dítě oblékejte do jedné vrstvy navíc, než máte vy. Pokud jdete ven v tričku, dítěti stačí dlouhý rukáv. Máte tričko a svetr? Dítěti přidejte ještě lehoučkou bundu. Máte zimní bundu? Dítě už potřebuje fusak nebo kombinézu.

Nejhorší oblékání dětí je, když teploty klesnou pod deset stupňů (nad nulu). Ještě nemrzne, ale už je chladno dost. Pokud navlečete dítě do body, trika s dlouhým rukávem, svetru, kombinézy a ještě fusaku, zamyslete se, co mu budete oblékat v mínus pěti.

U miminka v zimě nasaďte raději dvoje ponožky a capáčky (to jsou ty botičky, v nichž se nechodí, jen skrývají nožku).

Šály pro miminka se příliš neprodávají kvůli uškrcení.

Pro batolata a větší děti jsou vhodné rukavice se šňůrkou, která se provléká rukávem. Jinak budete stále hledat po městě ztracenou rukavici.

Neztrácejte nervy s prstovými rukavicemi, palčáky vám usnadní práci.

Na podzim a zimu se poohlédněte po bundě nepromokavé i neprofouknutelné. 

V největším vedru můžete nechat dítě spát jen v plence, případně ho zakryjte textilní plenou.

Praní a sušení

Všechno oblečení před použitím vyperte. Budete překvapené, jak moc je špinavé.

Prášky pro miminka nejsou rozlišeny na bílé a barevné. Prací prášek kupujte výhradně pro miminka, většinou je označený jako „sensitive baby“. Počítejte s tím, že část prostředků spotřebujete už předtím, než se miminko narodí.

Někteří lékaři a dermatologové nedoporučují vůbec používat aviváž.

Pro dítě zhruba do tří let věku byste měli prát samostatně.

Nakupujte oblečení, které má podobné barvy. Nebudete se tak muset strachovat, co udělá žluté triko, zelená mikina a modré ponožky v jednom bubnu. Já většinou peru dávku bílého a béžového, potom modrého a zvlášť růžové a červené. Dětské oblečení je často barevně nestálé a prát jednu černou mikinu samostatně zase neekonomické.

Pro dítě perte na 60 stupňů.

Zavinovačku, spací pytel, polštář, peřinu a prostěradlo perte jedenkrát týdně.

Mnohé dětské oleje nejdou vyprat. Na oblečení zůstanou žluté skvrny.

Zkuste ekologické prací prostředky, případně alternativy jako jsou prací ořechy.

Než se dítě zaboří do pískoviště, vodovek a „chlebík já sám“, často mu stačí jeden nebo dva outfity na den. Pokud nakoupíte 10 overalů, nebudete muset prát každý třetí den, ale stačí jednou týdně. V další etapě ho budete převlékat i třikrát za den.

Dětské oblečení můžete skamarádit se sušičkou. Jen počítejte s rychlejším opotřebením, především u základních kousků jako jsou overaly a body. Už tak nejsou (mnohdy) vyrobeny z příliš kvalitních materiálů, proto se rychle operou a žmolkovatí.

Žehlení. Ano, nebo ne? Já osobně jsem si přežehlila všechno jen poprvé, pak jsem veškeré oblečení dávala do sušenky. Některé maminka žehlí i ponožky. Záleží na vás.

A ještě jedna (důležitá) maličkost na závěr. Ze svého oblíbeného obchodu Petit Bateau se mi podařilo získat přehlednou tabulku týkající se ošetřování a údržby oděvů. Ano, to jsou přesně ty značky na oblečení, ve kterých se nemůžete vyznat... Tak tady jsou dobře vysvětleny. Stáhněte a uložte do svého počítače, to se bude hodit.

Ošetřování-a-údržba-oděvů-1(1).pdf (308049)

Diskusní téma: Dětské oblečení. Velký manuál, jak nakupovat, prát, oblékat

škoda, že jsem to nevěděla dříve...

Laura 10.06.2017
Jojo, také by mi to ušetřilo spoustu starostí, nervozity a pocitu, že jsem neschopná máma... Vůbec jsem nevěděla, jak dítě oblékat, do čeho a jak moc a pořád to řešila... Stála jsem nervózně před skříňkou s oblečky a nemohla se rozhodnout, co dát miminku na sebe...

Krásný článek! Měl jen jedinou chybu - že jsem jej nenašla již dříve! Díky za něj.

Přidat nový příspěvek